Współcześnie kobiety zwykle dowiadują się o ciąży to właśnie dzięki ogólnodostępnym, tanim testom ciążowym. Ich ogromna czułość zezwala wykryć hormon HCG już w ciągu kilku dni od zapłodnienia. Początkowa reakcja na wieść o tym, iż pod sercem przyszłej mamy rozwija się nowiutkie życie bywa różnorodna. Bez względu od niej przed każdą kobietą staje jednakże dylemat „komu powierzyć los własny oraz własnego nienarodzonego jeszcze maleństwa?”.

Centrum mama

Rozwój ginekologii oraz położnictwa w Polsce
W dzisiejszych czasach w naszym państwie znajduje się coraz to więcej specjalistycznych ośrodków ginekologiczno-położniczych, w jakich przyszłe mamy mogą liczyć na fachową opiekę powiązaną z okresem ciąży i połogu.
W obszernym zakresie ich usług znajdują się między innymi:
•    badania diagnostyczne;
•    opieka endokrynologiczno-ginekologiczna;
•    ochrona położnicza;
•    ocena prenatalna;
•    poradnia urologiczna;
•    poradnia neonatologiczna;
•    szkoła rodzenia.
Zdrowie młodej mamy jest najistotniejsze, dlatego też całościowe, szczegółowe badania na każdym etapie ciąży muszą być prowadzone przez zawodowców dysponujących nie jedynie wysokiej klasy sprzętem, lecz przede wszystkim również ekspercką wiedzą z obrębu położnictwa, ginekologii i endokrynologii.
Pomyślne rozwiązanie to dopiero zalążek macierzyństwa
Nowo urodzone maleństwo daje wiele radości, jakkolwiek też o jego zdrowie trzeba zatroszczyć się ze szczególnym zaangażowaniem. Już od początkowych dni życia rodzice mogą mieć wpływ na dalszy rozwój swojego dziecka, w następstwie tego również zapewnienie mu kompetentnej opieki pediatrycznej to ich najważniejszy obowiązek.
Właściwe ośrodki pediatryczne
W ośrodkach leczniczych świadczących specjalne usługi z aspektu pediatrii dla dzieci komponowane są fenomenalne warunki lekarskie. Doktorowie troszczą się nie tylko o zdrowie swoich najmłodszych pacjentów, ale też o ich komfort oraz odpowiednie samopoczucie, jakie ma okazję rzutować na efekty leczenia. Jednym z takich ośrodków jest krakowskie centrum ginekologii i pediatrii „MAMA”, w jakim każdego dnia z usług specjalistów korzystają kobiety oraz rodziny z całej Polski.