Głównym spośród trudnych wyzwań w lwiej części polskich miast jest transport. Nasze województwa nie są przygotowane do tak wielkiego nasilenia korków, jaki został zapoczątkowany poprzez zwiększenie się ilości aut na krajowych drogach. Przez to właśnie główną z najważniejszych inwestycji które powinno rozpocząć niemalże każde miasto jest inwestycja w rozwój dróg i komunikację. Nawierzchnie drogowe i transport miejski to najważniejszy obszar, jaki da przestrzeń na to by polepszyć wygodę krakowian a także poprawi całość infrastruktury miasta.

Na tle okolicznych lokalizacji, nowe projekty drogowe jakie realizuje Kraków mocno się wybijają. Mieszkańcy w referendum wypowiedzieli się za budową metra, ale zanim ono zostanie zbudowane, w komunikację tramwajową i autobusową i nawierzchnie drogowe trzeba włożyć sporo pieniędzy . Spośród ważniejszych decyzji finansowych trzeba wymienić:
w pełni napędzaną elektrycznie nitkę autobusów – jedyną w kraju,
innowacyjne linie tramwajowe na Ruczaju,
całkowicie przebudowany dworzec kolejowy wraz z miejscem handlowym.
Poza tym, w planach miasto przewiduje remont przynajmniej kilka nowoczesnych dróg dojazdowych między już wybudowanymi drogami oraz remonty już powstałych połączeń autobusowych oraz dróg dojazdowych.
Mieszkańcy napraw nie lubią – problemy w komunikacji i dotarciu do pracy dają się im we znaki na co dzień. Warto jednak pamiętać, że bez napraw infrastruktura nie może być lepsza i aby było wygodniej, trzeba cierpliwości.wybory samorządowe 2014 Kraków
Przekazywanie środków w komunikacje to nie jedynie nowe linie komunikacji, ale również lepszej jakości powierzchnia jezdni, która będzie mocniejsza i wytrzymała. (jednym z takich wzorów może być ścieralna powierzchnia jezdni na przedłużeniu dróg Zakopiańska – Brożka oraz na zewnętrznej jezdni Wadowickiej). Jasnym jest to, że, Kraków wymaga dodatkowo kolejnych zmian i inwestycji, by jeździło się po mieście wygodnie. Nie tylko autem, ale również autobusami. Mimo to da się zauważyć wyraźnie, że wszystko jest na najlepszej drodze do tego, by Krakusom żyło się tu zdecydowanie miło i z zadowoleniem.