Coraz więcej pań, które rodziły własne dzieci drogami natury przyznaje, że ma istotne trudności z mięśniami dna miednicy. Przede wszystkim, są to trudności z nietrzymaniem moczu i ból w dole brzucha, który wynika z tego, że niektóre organy zmieniły nieco własne miejsce po porodzie.

kulki do ćwiczeń pochwy

Do niedawna był to temat tabu i mało jaka z pań decydowała się mówić o własnych przeszkodach po porodzie. Nieraz wydawało im się, że jest to kłopot natury intymnej i nie chciały rozmawiać nawet ze swoim lekarzem. Dzisiaj jednakże lekarze ginekolodzy sami informują o takiej dyspozycji przyszłe matki. Poza tym, również w trakcie zajęć w szkole rodzenia można dowiedzieć się wiele o tym, jakie są w stanie pojawić się skutki porodu.
Kłopotami z mięśniami dna miednicy pojawiają się też u kobiet, które rodziły poprzez zabieg cesarskiego cięcia. Przeważnie u nich pojawia się później ból w dole brzucha i kłopoty ze współżyciem. Bez wątpienia, nie musi być to normą oraz niektóre mamy nie skarżą się na tego rodzaju przypadłości, jednakże rozległy odsetek pacjentek zgłasza się po porodzie z takim problemem.
Najlepszym krokiem jest fizjoterapia urologiczna, którą wolno podjąć nadzwyczaj szybko po porodzie. Im prędzej jest taka możliwość, tym prawidłowiej, ponieważ ćwiczenia dają wówczas poprawniejsze rezultaty. Podczas fizjoterapii, wykonuje się przeróżnego rodzaju ćwiczenia, które mają wzmacniać mięśnie i sprawiać, że będą się one w właściwy sposób kurczyły. Poza tym, wybitnie ważną kwestią są również ćwiczenia oddechowe, które trzeba w następnej kolejności jak najczęściej powtarzać. Na domiar tego, pacjentki uczą się także, jak wygląda prawidłowa pozycja ciała, która powinna pojawić się w trakcie czynności fizjologicznych.
Taka fizjoterapia po porodzie faworyzowana jest w szczególe kobietom, jakie miały więcej porodów. Są w stanie jednakże z niej korzystać także panie, które rodziły dzieci po raz pierwszy, jeżeli tylko pojawiają się u nich jakiekolwiek nieprawidłowości. Co poniektórzy lekarze sugerują, że taka fizjoterapia powinna być obowiązkowa po porodzie, tak jak w wypadku co niektórych zabiegów chirurgicznych podbrzusza. Niezmiernie prędko zezwala ona powrócić do normy i czuć się dobrze. Wiele pacjentek oświadcza, że dzięki takim ćwiczeniom są w końcu w stanie wyprostować się i wykonywać cięższe czynności, jakie do tej pory wywoływały u nich nietrzymanie moczu lub ewentualnie niedogodności bólowe. Lekarz ma okazję na fizjoterapię wypisać skierowanie. Jest też szansę skierowania z takich zajęć i treningów odpłatnie, w ramach prywatnej opieki zdrowotnej.